Krasnystaw - rys historyczny

Strona poświęcona historii Krasnegostawu

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nieznany widok Krasnegostawu z XVII wieku

Email Drukuj PDF

Interesująca opowieść związana jest z wizerunkiem XVII-wiecznego Krasnegostawu (rys. 16). Obrazek zatytułowany ?Krasnystaw. Grobla w XVII wieku?, pojawił się na początku XX wieku. Ze względu na walory ozdobne powielany był jako obraz na ściany a także w formie pocztówek. Początkowo budził zachwyt jako jedyny odnaleziony wizerunek starego, XVII-wiecznego miasta. Po refleksji, że to nie była wizja prawdziwa, został uznany za falsyfikat i zapomniany.

Wyjaśnienie zagadki znajduje się w artykułach prasowych z roku 1918 [31,32]. Okazuje się, że Autorem obrazu był artystycznie utalentowany ksiądz Wacław Kupść, wikariusz krasnostawski (1898?1904). Obraz ?Krasnystaw. Grobla w XVII wieku? namalował on około roku 1900, jak twierdził, na motywach małego (7,8*4,2 cm), starego drzeworytu, pochodzącego być może rzeczywiście z XVII wieku. Drzeworyt był uszkodzony i miejscami zatarty. Ksiądz Kupść zrobił powiększenie i uzupełnił obraz według własnej wyobraźni. Może obraz jest jednak, chociaż w części, zapisem dawnego wyglądu miasta?

Ciekawe jest to, że nie mamy wiarygodnej krasnostawskiej panoramy miasta w przeciwieństwie do miast sąsiednich: Chełma i Zamościa. Może jednak gdzieś jest i czeka na odkrycie?