poznań

Odkryj niezwykłe zabytki Poznania – przewodnik po historycznych miejscach

Poznań wart jest wizyty. Niezależnie czy szukacie miejsca na spontaniczny weekendowy wypad, sezonowy „city break”, czy dłuższy pobyt, warto tu przyjechać i poznać ciekawe miejsca w Poznaniu. Również tym, którzy przybyli tu służbowo, Poznań poleca się na spacer, aby zapełniając czas między spotkaniami albo oczekując na połączenie nie rezygnowali z turystycznych doznań. Zapewnią je już same historyczne miejsca w tym mieście. Włóżcie wygodne buty i zacznijmy od nich zwiedzanie Poznania.

Królewska Katedra na Ostrowie Tumskim – najstarsza świątynia w Polsce

Miejsce to jest silnie związane z początkami państwowości polskiej. To tutaj najprawdopodobniej odbył się chrzest Mieszka I i tutaj pochowani zostali pierwsi władcy Polski. Ta najstarsza w Polsce świątynia była też świadkiem królewskich i książęcych chrztów, ślubów i koronacji. Nic dziwnego, że wpisana jest na listę ciekawych miejsc w Poznaniu dla młodzieży – młodzi ludzie mogą zobaczyć na własne oczy budowlę, która była świadkiem tego, co znają z podręczników historii. Spośród jej dwunastu kaplic na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Królewska, zwana Złotą, z sarkofagiem Mieszka I i Bolesława Chrobrego – tutaj staje się twarzą w twarz z historią. 

Park Cytadela – miejsce pamięci i wypoczynku

To kolejne z ciekawych miejsc w Poznaniu, które były świadkami historii, zlokalizowany był tu fort Winiary – element fortyfikacji, jaką uczynił z Poznania pruski zaborca. Obecnie Park Cytadela wraz ze znajdującymi się tutaj kilkoma cmentarzami głównie wojskowymi i wojennymi zajmuje ok. 100 h. Szczególne miejsce zajmuje Cmentarz Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Poległych w Latach 1918-1920 – ludzi, którzy walczyli o wolność tej ziemi. O trudnych dla Polski czasach przypominają zlokalizowane tutaj Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia. Park Cytadela to niewątpliwie piękne, choć wywołujące zadumę ciekawe miejsce na spacer w Poznaniu. Liczne alejki, zacienione trawniki i kawiarenka zachęcają także do odpoczynku w tej oazie zieleni.

Maltańskie termy i jezioro – atrakcje dla całej rodziny

Zmieniając nastrój Poznań zaprasza nad Jezioro Maltańskie, choć ono też ma swoje tło historyczne. Jego nazwa wzięła się od rycerzy zakonu maltańskiego, którzy mieli tu kiedyś siedzibę. To sztuczne jezioro miejskie, powstałe przez spiętrzenie wód rzeki Cybiny w 1952 roku otoczone licznymi atrakcjami, to jedno z ciekawszych miejsc dla dzieci w Poznaniu. Dojechać można tu kolejką wąskotorową, tzw. Maltanką, z której na końcu trasy wysiada się wprost w bramę Wielkopolskiego Parku Zoologicznego. Na samym jeziorze odbywają się widowiskowe regaty kajakarskie i wioślarskie. Na jego południowym brzegu uprawiać można, również latem, sporty zimowe – narciarstwo i saneczkarstwo. Schodząc ze stoku trafiamy na pole do nauki gry w golfa i tor do minigolfa. No i oczywiście, jak to nad jeziorem – skorzystać można z plaży i kąpieliska. Komplety różnorodności dopełnia pobliska palmiarnia – łyk egzotyki w centrum wschodniej Europy. Nie można tu nie zajrzeć.

Termy Maltańskie, również kierują swoją ofertę do dzieci, ale w powszechnym przekonaniu są jednym z ciekawych miejsc w Poznaniu dla par. Oferują możliwość spędzenia romantycznego albo wręcz przeciwnie, szalonego wieczoru, w wodach termalnych z widokiem na Jezioro Maltańskie. Przebogata paleta saun, grot, zabiegów spa gwarantuje relaks i odprężenie. Kiedy zamiast nich para preferuje wodne szaleństwa, swoje podwoje otwiera dla niej maltański aquapark.

Jeśli to nie byłoby dostatecznie ciekawe miejsce na randkę w Poznaniu, można oczywiście poszukać innego – Poznań ma takich bez liku. Ale czy będą równie wszechstronne? Z drugiej strony, czy bez romantycznego spotkania pod poznańskimi koziołkami można uznać wizytę w Poznaniu za odbytą? 

Okolice Poznania – im też warto poświęcić chwilę. 

Jeśli Poznań Was nie wyczerpał, i macie czas i ochotę na więcej, z pewnością zainteresują Was ciekawe miejsca w okolicy Poznania. Łaskawej uwadze polecają się Zamek w Kórniku, Pałac w Rogalinie, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Gród w Pobiedziskach, czy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. To znakomite pomysły na pobyt pod znakiem historii, romantyczny spacer czy niespodziankę dla dzieci. 

Nie wahajcie się poznawać Poznania i jego otoczenia. Zachwycą Was i zaskoczą.