chełmno - atrakcje

Odkrywając Chełmno: Top Atrakcje Turystyczne

Najwcześniejsza wzmianka historyczna o osadzie pochodzi z 1065 r., kiedy Piastowie założyli obronny gród na północnej granicy swojego państwa z Prusami, państwem które wielokrotnie najeżdżało i niszczyło Chełmno w latach XI i XII w. Na największej osadzie ziemi chełmińskiej zachowały się kamienne fundamenty wspaniałej budowli sakralnej. Do dziś zachowały się także pozostałości obronne.

Na początku XIII wieku Chełmno było siedzibą chrześcijańskiego biskupa misyjnego. Po nieudanej próbie chrystianizacji Prusów książę Konrad I Mazowiecki zdecydował w 1226 roku o wysłaniu tam krzyżaków. Miasto szybko zaczęło się rozwijać po ostatecznym stłumieniu w 1283 r. powstań pruskich. Do Chełmna przybywali wówczas osadnicy z Nadrenii, Turyngii, Westfalii, Saksonii i ze Śląska.

W 1410 roku, po klęsce Zakonu pod Grunwaldem, Chełmno powierzono królowi polskiemu Władysławowi II Jagiellończykowi, jednak po zakończeniu oblężenia Malborka, Chełmno znów było pod panowaniem krzyżaków.

Nowsza historia to II Wojna Światowa, kiedy w 05.09.1939 r. do Chełmna wkroczyły wojska niemieckie. Miasto wróciło w granice Polski 27.01.1945 r.

Chełmno nazywane jest miastem zakochanym, gdzie znajduje się wiele pięknych zabytków w których można chłonąć kulturę tego wyjątkowego regionu. Mowa m.in. o Ratuszu, licznych bramach i basztach, kościołach i kaplicach.

Architektura Chełmna: Wędrówka po zabytkach miasta

Warto zobaczyć w Chełmnie wiele wyjątkowych zabytków, m.in.: sześć gotyckich kościołów, praktycznie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny, prawdopodobnie z czasów drugiej lokacji (po 1251 r.), obwód murów miejskich, renesansowy ratusz i liczne kamienice (najstarsze pochodzą z XIII w.). 20 kwietnia 2005 r. do listy Pomników historii wpisano Stare Miasto, a zabytki Chełmna zaliczają się do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Atrakcje turystyczne Chełmno można podziwiać wybierając się na długi spacer, gdzie warto zobaczyć:

  • Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
  • Wieżę widokową na farze (panorama na okolicę),
  • Mury miejskie i baszty,
  • Kościół pw. św. św. Jakuba Starszego i Mikołaja,
  • Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła,
  • Osadę Rycerską z Izbą Torur, gdzie można zobaczyć jakie kary czekały na skazańców.

Chełmno atrakcje dla zakochanych

Zakochane pary mogą wybrać się Parku Pamięci i Tolerancji, gdzie można zrobić sobie zdjęcie przy dwóch kwiecistych sercach. Jednym z symbolów miasta, które można zobaczyć na zdjęciach jest Ławeczka Zakochanych w Parku Nowe Planty i to właśnie tam można zobaczyć kolejną panoramę na dolinę Wisły.

Chełmno atrakcje dla dzieci

Pomimo, że Chełmno jest miejscem, gdzie zwiedzić można wiele historycznych zabytków to dzieci również nie będą się nudzić. Znajdują się tutaj m. in kolejki grawitacyjne, place zabaw i inne ciekawe miejsca gdzie całą rodziną można miło spędzić czas.

Chełmno dla Aktywnych: Propozycje na Rowerowe i Piesze Wycieczki

Jeżdżąc rowerem po Chełmnie i w okolicy można odkryć największe uroki tego miasta. Ciekawymi propozycjami tras dla rowerzystów mogą być:

  • Trasa Rynek – Ratusz (Początek na Osiedlu Piłsudskiego, następnie Brama Grudziądzka, Rynek w Chełmnie, Ratusz w Chełmnie, Stary cmentarz w Sosnówce i powrót do centrum Chełmna; trasa przez miejscowości Nowe Dobra, Podwiesk)
  • Trasa od Ratusz – Widokowy zjazd do Chełmna (Początek przy Ratuszu w Chełmnie, następnie udajemy się w stronę Unisławia aby odwiedzić Kościół Rzymskokatolicki Pw. Św. Bartłomieja; trasa przez miejscowość Borówno, gdzie można podziwiać Wisłę i piękne okolice)

Chełmno to również świetne miejsce na piesze wycieczki, gdzie w trakcie jednego dnia można zwiedzić większość zabytków. W okolicy znajduje się sporo pieszych szlaków m.in.: Bydgoszcz Fordon – Chełmno (szlak żółty – 47 km), Chełmno – Kornatowo (szlak czerwony – 38 km) Chełmno – zamek Świecie (szlak niebieski – 10 km).