Jedlina Zdrój to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe położone w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski). Lokacja pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, w otoczeniu zalesionych stoków Rzepiska. Mniszego Lasu i Kobieli Leśniaka sprawia, że jest to miejsce pełne pięknych widoków, natury, spokoju i ciszy – wprost idealne do odpoczynku i regeneracji organizmu po chorobie. Odwiedzając miasto Jedlina Zdrój – co warto zobaczyć?
Malownicze miejsca spacerowe w Jedlinie Zdroju
Miasto Jedlina-Zdrój atrakcje turystyczne ma liczne, w tym miejscu odpoczną od codzienności zarówno rodzice jak i ich pociechy. To miasto dla osób aktywnych, które relaksują się, pozostając w ciągłym ruchu. Gdzie warto udać się na spacer po Jedlinie Zdrój?
Jednym z najbardziej urokliwych miejsc jest Park Północny, który dzięki temu, że został porządnie zrewitalizowany, robi naprawdę imponujące wrażenie. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się w centralnej części parku multimedialna fontanna.
Pięknym miejscem na spacery jest również Par Zdrojowy, zabytkową aleją i nietypowym budownictwem. Znajduje się tu również ciekawy plac zabaw. Jedlina-Zdrój dba również o atrakcje dla dzieci. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Dom Zdrojowych pochodzący z XVIII wieku, przy którym znajduje się ławeczka Charlotty i piękna fontanna. Nieopodal znajduje się również Pijalnia wód Mineralnych. Atrakcji należy szukać pomiędzy Parkiem Północnym a Zdrojowym.
Gdzie można odpocząć z dziećmi? Świetnym miejscem do tego jest kompleks Active Jedlina. Atrakcja jest bezpłatna, goście mogą korzystać z ogromnej przestrzeni ze stawem i leżakami oraz wieloma innymi atrakcjami.
Sekrety uzdrowiskowej historii Jedliny Zdroju
Piękne położenie i lecznicze właściwości lokalnych wód , to coś, co do Jedliny Zdrój przyciąga mnóstwo osób, niezależnie od pory roku.
Choć pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, to jednak lecznicze złoża wód zostały odkryte dopiero w XVI wieku. Masowe wykorzystanie źródeł rozpoczęło się od roku 1697. Od tego momentu w mieście zaczęły powstawać miejsca, z których chorzy mogli czerpać wodę o leczniczych właściwościach.
Caspar Schäl, kmieć z Jedlinki w 1723 roku obok źródła wybudował dom mieszkalny – Grundhof. Dla mieszkańców miasta jest to jedna z najważniejszy dat w całej historii, ponieważ uznawana jest za oficjalny moment powstania uzdrowiska, istniejącego do dnia dzisiejszego.
Od XVIII wieku Jedlina Zdrój buła nie tylko ważnym w kraju kurortem, ale również istotnym ośrodkiem ówczesnego tkactwa i sukiennictwa.
Jedlina Zdrój przez wiele lat swojego istnienia przeżywała zarówno wzloty jak i upadki. Dziś jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, pięknie położone, pełne rozmaitych atrakcji i cennych dla zdrowia wód uzdrowiskowych.
Zdrój leczniczych wód: zdrowotne korzyści z wypoczynku w Jedlinie
Jedlina Zdrój to idealne miejsce nie tylko dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta. To dobry kierunek także dla tych, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego, moczowego, pokarmowego, nerwowego czy mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządów ruchu lub przemian materii.
W Jedlinie Zdrój można skorzystać między innymi z fizykoterapii prowadzonej z wykorzystaniem naturalnych tworzyw leczniczych (woda, borowina, sztucznie wytwarzana energia fizyczna). Ta obejmuje między innymi:
- inhalację wodą leczniczą (z dodatkiem olejków eterycznych i roztworu soli jodobromowej),
- hydroterapię (kąpiele perełkowe, kąpiele solankowe, natrysk szkocki, masaż wirowy i wiele innych),
- światłolecznictwo,
- elektroterapię,
- ultarsonoterapię,
- kinezyterapię (terapię ruchową) dopasowywaną do indywidualnych potrzeb pacjentów.
W Jedlinie Zdrój można skorzystać również z naturalnych wód leczniczych, które stosowane są przy kuracjach pitnych. „Dąbrówka” jest 0,18% szczawą wodorowęglanowo-sodowo-wapniową, wspomagającą leczenie schorzeń urologicznych czy problemów żołądkowych. W problemach gastrologicznych pomoże również „Młynarz” (0,19% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa). „Dąbrówka” sprawdza się również u osób z otyłością i cukrzycą. W terapii układu oddechowego niezawodne jest źródło „Mieszko”. To 0,32% szczawa wodorowęglanowo-sodowa. Choroby układu moczowego i zaburzenia działania przewodu pokarmowego leczone mogą być źródłem „Marta”, czyli 0,24% szczawą wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-radoczynną.